Jakie elementy powinna zawierać strona internetowa?

przez Kamila Walerysiak

Strona internetowa w dzisiejszych czasach nie jest już jedynie udogodnieniem w prowadzeniu biznesu, a koniecznością. To tutaj Twoi klienci zaglądają, aby przyjrzeć się ofercie, podejrzeć portfolio oraz zapoznać się z firmą.

Warto więc zwrócić uwagę na to, co zawiera strona, czy posiada niezbędne elementy, czy jest responsywna lub, czy nie odstrasza użytkownika wyglądem bądź szybkością ładowania. Co więc powinna zawierać strona internetowa, aby przyciągnąć potencjalnych klientów? 

Strona internetowa i jej cel

Punktem wyjścia, od którego należy zacząć, jest jednoznaczne zdefiniowanie celu dla jego zamierzamy prowadzić stronę. Czy ma być to jedynie strona-wizytówka informująca o działalności firmy, czy ma pokazywać odbiorcom Twoje dotychczasowe zlecania, czy może ma za zadanie sprzedawać Twoje produkty za pomocą sklepu internetowego? Definiując odpowiedni cel, wiesz na czym w trakcie tworzenia, należy się skupić.

1. Logo/Nagłówek

Mogłoby się wydawać, że to oczywiste, ale czasami firmy najzwyczajniej w świecie zapominają o tak istotnej rzeczy, jaką jest logo ich marki. Ważne by było widoczne, ale nienachalne. Nagłówek natomiast wręcz przeciwnie musi przyciągać wzrok. To pierwsze co widzi użytkownik, wchodząc na Twoją stronę.

Warto więc poświęcić chwilę czasu, aby zastanowić się co chcemy przekazać w tym miejscu; może być to motto firmy albo chwytliwe hasło lub informacja o produktach. Ważne, aby zachęcało do obejrzenia pozostałych części witryny. 

2. Oferta

Kiedy już zainteresowałeś odbiorcę na tyle, że zechciał pozostać i co najważniejsze sprawdzić resztę Twojej strony czas przedstawić mu czym się dokładnie zajmujesz. Z góry możemy założyć, że wie on o ogólnym profilu działalności Twojej firmy (przecież jakoś znalazł się na stronie), ale warto opisać szerzej poszczególne usługi lub produkty, jakie oferujesz.

Dobrze, aby były one przedstawione w sposób zwięzły i konkretny, tak by użytkownik od razu wiedział, czy odpowiada to jego potrzebom. Pamiętaj, że warto dokładniej opisać poszczególne usługi już na osobnej podstronie z ofertą.

W tym punkcie warto przedstawić 3 następujące kwestie: 

  • sama oferta, czyli to co dajemy klientowi, 
  • jakie otrzyma korzyści korzystając, akurat z usług naszej firmy, 
  • cechę wyróżniającą nas od konkurencji.

3. Zachęta do działania – CTA

Odbiorca jest już zaznajomiony z Twoją marką. Teraz czas dać mu do zrozumienia co ma dalej robić. Nakieruj go i pchnij do działania. Tak właśnie działa przycisk CTA, czyli call to action. Istotne jest, żeby napis, który znajdzie się na buttonie dokładnie, opisywał to co stanie się kiedy użytkownik w niego kliknie: “wyślij”, “zapytaj”, “poznaj ofertę”, “zapisz się”. 

4. Intuicyjna nawigacja 

Odnośniki w menu to oczywistość. Dobrze, jednak jeśli menu jest proste, a co za tym idzie funkcjonalne. Bez zbędnych ozdobników. Należy również pamiętać, że nawigacja to nie jedynie menu, ale też sekcje, które przenoszą użytkowników do innych części Twojej strony.

Pamiętaj, że na Twoją stronę będą trafiać zarówno użytkownicy, którzy już znają Twoją firmę, jak Ci zupełnie niezaznajomieni z jej ofertą, dlatego projektując nawigację na swojej stronie, miej na uwadze obie te grupy. 

Podsumowując, każda kolejna podstrona, lub sekcja, do której będzie nas kierować nawigacją, czy to w postaci linku lub przycisku, musi mieć jasno określony cel do spełnienia, np. “o nas” lub “o firmie” ma przybliżyć odbiorcy, historię, doświadczenie i zespół firmy, “oferta”/ “usługi” muszą jasno informować o tym, czym zajmuje się firma i co może zaoferować klientowi. 

5. Opinie/Portfolio

Element, który zazwyczaj jest czynnikiem decyzyjnym, jeśli chodzi o kontakt z Twoją firmą to portfolio lub opinie poprzednich klientów. Pokazują Twoje doświadczenie w wybranym temacie styl, w jakim wykonujesz usługi oraz ich jakość.

Tym elementem strony budujesz zaufanie wśród swoich odbiorców, dlatego warto poświęcić tutaj najwięcej czasu i dobrze przemyśleć dobór prezentowanych zleceń (upewnij się, że Twoi poprzedni klienci zgodzili się na opublikowanie treści, które należą do nich). 

Tworzenie stron internetowych nie ma sztywnych reguł, których należy się bezwzględnie trzymać. Warto jednak zwrócić uwagę na istotne elementy, które pomogą potencjalnym klientom w podjęciu decyzji o wyborze Twojej firmy.

Potrzebujesz strony internetowej dla Twojej firmy? Zerknij na naszą ofertę promocyjną na www.twojastrona.socialkey.pl